Katedrála Nidaros

05.12.2017 ZpětHistorie největší gotické stavby ve Skandinávii a nejseverněji položené katedrály v Evropě začíná u prvního norského krále Svatého Olafa Haraldssona. Tento původně bojovný vikingský náčelník žijící na přelomu 10. století přijal křesťanství a na stejnou víru se snažil obrátit ne vždy mírumilovnou cestou i všechny své nepřátele. Když byl v bitvě u Stiklesandu zabit, církev se mu chtěla za šíření křesťanství náležitě odměnit. Jeho tělo pohřbila na břehu řeky Nid na území dnešního Trondheimu. Norští králové – následníci Olafa – vystavěli v místě hrobu svatostánek, který byl v roce 1152 prohlášen za katedrálu ve chvíli, kdy se Trondheim stal arcibiskupstvím. Autorita zdejšího arcibiskupa sahala až na Orkneje a na ostrov Man.

Katedrála Nidaros byla v minulosti nejen významným poutním místem celého Norska, ale především místem, kde probíhaly korunovace norských králů. První ucelená stavba byla dokončena kolem roku 1250. Ve 14. století stavbu katedrály Nidaros významně poškodil požár. V průběhu staletí byl svatostánek několikrát opravován a dostavován. Na přelomu 19. a 20. století byl k renovačním pracem přizván také známý norský sochař Gustav Vigeland (autor soch ve světoznámém parku Vigeland v Oslo). Ten však z jeho pohledu o příliš protestantskou stavbu nejevil zájem.

Nejimpozantněji z celé stavby působí západní průčelí bohatě zdobené opracovaným kamenem a nádherným rozetovým oknem a množstvím výklenků se sochami biblických, církevních i dalších významných postav norské historie.

Trondheim, kde se katedrála Nidaros nachází, je pro dnešního cestovatele na poznávací zájezd do Norska vítanou zastávkou při putování z Oslo na sever Norska. Toto třetí největší norské město je významným přístavem a kromě katedrály Nidaros vás jistě zaujme i historická část starého města s nábřežím a sochou s názvem „Mlčenlivý Viking“. Dovolená v Norsku zahrnuje návštěvu Trondheimu většinou do itinerářů cest připravovaných individuálních a na míru šitých programů zájezdu do Norska.

1511554673-lofoty-foto001-large

LOFOTY & VESTERÁLY - KLENOTY ZA POLÁRNÍM KRUHEM


Lofoty a Vesterály jsou považovány za nejkrásnější ostrovy na severní polokouli. Přestože se souostroví zelené a unikátní přírody nachází severně od polárního kruhu, stoupají v letních měsících díky Golfskému proudu teploty i k 23°C.
V tomto období je hlavním lákadlem fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce.
K nezapomenutelným zážitkům určitě patří plavba legendární Hurtigruten do mořského kaňonu Trollfjord, dobrodružství Velrybího safari (vorvani/ kosatky), atmosféra Vikingů, jedinečných pláží s bílým pískem s výhledem na Atlantický oceán i kouzelných rybářských vesniček zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO.


Více informaci

1511554950-trolltunga-viamarpi005-large

OKRUŽNÍ ZÁJEZD NORSKEM S VÝSTUPEM NA TROLLTUNGU - TROLÍ JAZYK


Okružní poznávací zájezd Norskem pro ty, kteří jsou v Norsku a ve Skandinávii možná poprvé a chtějí si užít maximum norských turistických lákadel. Zároveň cestovat do Norska za unikátními skvosty severské přírody a dopřát si i sportovnější pohyb v rámci turistiky. Vyvrcholením zájezdu je pak výstup na jednu dominant Hardangerviddy a zároveň ikon Norska - skalní převis Trolí jazyk (Trolltunga).
Necháte na sebe působit energii bouřících vodopádů nebo se budete kochat magickou atmosférou strmých norských fjordů zařezávajících se hluboko do pevniny.
V poznávacím zájezdu nemůže chybět návštěva hlavního města Oslo - a věřte, že má určitě co ukázat.
PŘIJÍMÁME OBJEDNÁVKY NA LETNÍ SEZÓNU ROKU 2020


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.