Cestování do Norska individuálně nebo s cestovkou?

17.02.2019 ZpětPokud se rozmýšlíte, zda se vydat do Norska vlastním autem nebo s cestovkou, tak vězte, že každá z těchto variant má své plusy a mínusy. Rozhodnutí je pak ovlivněno tím, co preferujete a co je pro vás důležitější – cena, pohodlí, čas nebo zkušenosti a informace těch, kteří Norsko znají?

Cesta do Norska je dlouhá

Čas jsou peníze, jak praví známé heslo. Pojedete-li do Norska vlastním vozem, pak si ve srovnání s variantou letadlo přičtěte plus tři dny navíc (pravděpodobně z počtu dní vaší dovolené). Koupíte-li si letenky s dostatečným časovým předstihem, pak finanční rozdíl mezi variantou auto (náklady na pohonné hmoty, poplatky za dálnice a mosty, plavební lístek na trajekt, případný nocleh jinak než v autě na nočním parkovišti či benzínce) a variantou letadlo je víceméně zanedbatelný. S tím, že jednu cestu Praha-Oslo absolvujete letadlem za dvě hodiny, zatímco při cestě autem strávíte jeden a půl dne (vzdálenost Praha-Oslo cca 1.500 kilometrů, viz konkrétní možnosti cest do Norska autem). Stejná situace nastane i když zvolíte jako vstupní bránu do Norska místo hlavního města například přístav Kristiansand. Tak jak tak jste teprve na začátku vaší cesty. Čeká vás putování v Norsku a velké vzdálenosti mezi jednotlivými norskými turistickými atrakcemi.

Doprava v Norsku

Situace se otočí z pohledu financí ve prospěch varianty individuální cesty do Norska vlastním autem ve chvíli, kdy si auto pronajmete v Norsku. Ceny pronájmu jsou vyšší než v ČR. Jsou stanoveny podle velikosti vozu, počtu dnů, počtu řidičů a kilometráže. Vzhledem k velkým vzdálenostem v Norsku je rozumnější zadat kilometráž „unlimited“. Samotné půjčení auta je snadné – společnosti SIXT, Hertz nebo Europcar fungují spolehlivě, předkládat budete český řidičský průkaz a bankovní platební kartu. Pojedete-li do Norska naopak individuálně vlastním vozem, pak si nezapomeňte auto zaregistrovat pro placení mýtného na norských dálnicích, klíčových silnicích a tunelech (článek o registraci mýtného v Norsku). Varianta do Norska vlastním vozem se obecně vyplatí v okamžiku, kdy hodláte na své dovolené v Norsku strávit více než 15 dní.

Aktuální informace jsou cenné

Je nepochybné, že pokud vám program individuální cesty připraví znalci místních poměrů, tak ušetříte spoustu času a v konečném důsledku i peníze. Na internetu se sice můžete i sami dopátrat k řadě informací o cestování do Norska, problémem však je, že jsou často nepřesné, mnohdy i protichůdné. Norsko (stejně jako i další země) se vyvíjí velmi dynamicky a informace z předchozích let rychle zastarávají a často už dávno nemusí platit.

Využijete-li pro individuální cestu do Norska službu profesionálů pak by vám, kromě zajištění letenek nebo trajektových lístků, měli navrhnout vhodné a pohodlné ubytování, detailní itinerář ušitý na míru podle vašich představ (např. o fyzické náročnosti túr a treků), zážitkové atrakce (cyklotrasy, rafting, vyhlídkové plavby, velrybí safari, túry přes ledovec se zkušeným guidem, plavbu sea kajaky, atd.). Měli by vám také poskytnout on-line službu na telefon v průběhu vaší cesty pro případ flexibilní změny itineráře v okamžiku změny počasí nebo jakýchkoli nesnází.

Objevování objeveného

Norsko patří z cestovatelského hlediska spíše k náročnějším destinacím. Norsko například není členem EU, řada věcí je od těch, které známe ze střední Evropy odlišných, vzdálenosti jsou enormní. Klasičtí knižní průvodci nebo internetová doporučení vás zavedou na místa, která jsou sice populární, ale především v letní sezóně přeplněná turisty. Pokud se považujete za zkušené cestovatele, pak lze určitě dovolenou v Norsku zvládnout samostatně. Chcete-li se ovšem vyhnout zbytečnému „objevování objeveného“, pak dává smysl obrátit se na ty, kteří se ve Skandinávii vyznají a zvládají různé lokální „vychytávky“. Rádi vám v tomto ohledu pomůžeme připravit plán cesty s programem a konkrétním ubytováním. Mimo poznávacích zájezdů se specializujeme i na individuální dovolené v Norsku, které šijeme klientům „na míru“.

1511554673-lofoty-foto001-large

LOFOTY & VESTERÁLY KLENOTY ZA POLÁRNÍM KRUHEM


Lofoty a Vesterály - nejkrásnější ostrovy severní polokoule. Zelené souostroví s unikátní přírodou se nachází severně od polárního kruhu, v létě stoupají teploty díky Golfskému proudu i k 23°C. Uvidíte fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce.
K nezapomenutelným zážitkům patří plavba lodí Hurtigruten do mořského kaňonu, dobrodružství Velrybího safari (vorvani, kosatky), atmosféra Vikingů, pláží s bílým pískem s výhledem na Atlantický oceán i kouzelných rybářských vesniček.


Více informaci

1511554970-zajezd-bergen-foto001-large

BERGEN - FJORDY - NÁRODNÍ PARKY - VODOPÁDY - OSLO


Program tohoto poznávacího zájezdu do Norska udělá radost těm, kteří si chtějí užít ty nejatraktivnější oblasti norských fjordů a národních parků. A kromě kochání se přírodními krásami přivítají i trochu aktivního pohybu. Zavítáme do bývalého královského sídla Bergen a na jeho vyhlášený rybí trh. Čekají vás skutečné skvosty norské přírody, vodopády obklopené přístavní městečko Flåm, průzračně čistá horská jezera, úchvatné pohledy ze skalních vyhlídek na fjordy a ledovci vytvarované dramatické reliéfy hor.

PŘIJÍMÁME NEZÁVAZNÉ REZERVACE.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.