Norsko na seznamu UNESCO (1/2)

04.12.2017 ZpětV období od roku 1979 do roku 1981 byly na seznam UNESCO připsány čtyři norské kulturní památky. Roku 2005 byly pak přidány dva fjordy jako první přírodní útvary – Geirangerfjord a Nærøyfjord. V úvodním díle se podíváme se na první čtyři skvosty z uvedeného seznamu. Informace o dalších čtyřech atrakcích pak najdete v následujícím článku.

Přístav Bryggen

Nejnavštěvovanější místo v Bergenu – přístavní čtvrť Bryggen se nachází v samém centru města. Domy až 300 let staré sloužící původně obchodníkům a zpracovatelům mořských produktů se dívají přímo na dlouhý fjord Byfjorden. Barevné kulisy dřevěných domečků tvoří společně malebný přístav vhodný k romantickým procházkám a odpočinku s nádechem dávné historie a tradičního norského stylu. V bezprostřední blízkosti nábřeží Bryggen můžete navštívit také proslulý rybí trh Torget.

Roubený kostel v Urnes

Roubené (někdy se používá také název „sloupové“) kostely jsou součástí norské kultury a svědkové počátku šíření křesťanství ve Skandinávii. Můžete se s nimi setkat na mnoha místech vašich cest po celém Norsku.
O roubených kostelech se říká, že pamatují ještě Vikingy, jelikož kmeny stromů používané při jejich stavbách vyrůstaly právě v těchto dobách. Kostel v Urnes byl postaven v druhé polovině 12. století a je pravděpodobně nejstarším kostelem svého druhu na světě. Uvnitř najdete kresby s motivy přírody a zvířat. Vyobrazené náměty pocházejí ještě ze starší norské mytologie.

Důlní městečko Røros

Městečko Røros je unikátní svou architekturou, celé je totiž postaveno ze dřeva. V 17. století se zde začala těžit měď a sídlo se stalo významným norským centrem těžby této suroviny. Domy ve středu města jsou postaveny ze smolných klád, které dávají městu jedinečné kouzlo a charakter, který jde cítit i ve vzduchu. U turistů jsou velice oblíbené zimní trhy, kdy se sjedou Norové ze širého okolí a obdivují tradiční řemesla a výrobky Norska.

Skalní rytiny v Altě

Daleko za polárním kruhem se nachází jedno z nejsevernějších míst na seznamu světového dědictví UNESCO. Tisíce kreseb a maleb vyrytých do pobřežních skalisek na různých místech Alta fjordu dokazují, že toto místo bylo důležité pro různé rituály a poutníky po mnoho tisíce let. Některé skalní kresby se datují až do doby před sedmi tisíci lety. Pokud během své dovolené míříte do severních oblastí Norska, určitě nevynechejte prohlídku v místním turistickém centru. Sami budete odhalovat kresby a obdivovat umělecké sklony našich dávných předků.

1511554914-laponsko-foto008-large

LAPONSKO, NORSKO, FINSKO: LETNÍ KOUZLO SEVERSKÉ EXOTIKY


Skvosty nedotčené přírody, laponská tundra hrající všemi barvami. Zájezd do Norska, Finska a ke švédské hranici je unikátní příležitostí pro milovníky severské exotiky. Dostanete se k fjordům severního Atlantiku, dotknete se kultury Sámů - lovců sobů, užijete si atmosféru "Brány do Arktidy". Ač daleko za Polárním kruhem, díky Golfskému proudu zde v létě panuje polární den a teploty jsou příjemné.


Více informaci

1511554724-poznavacizajezdnorsko027-large

NEJVĚTŠÍ ATRAKCE NORSKA: ATLANTSKÁ CESTA, ÚŽASNÉ FJORDY, TROLÍ STEZKA


Poznávací zájezd, Norsko letecky v malé skupině cestovatelů (žádný velký autobus).
Pro obdivovatele skvostů norské přírody:
bouřlivé a energizující vodopády, národní parky, průzračná horská jezera, typické norské fjordy, včetně Geirangerfjordu (seznam UNESCO). Romantické putování pobřežím Atlantického oceánu, úchvatné pohledy z Trolí stezky a vyhlídková plavba Oslofjordem.
Přijímáme i rezervace na sezónu 2021.


Více informaci

1551890288-IMG-20180630-161513

NORSKEM PO STEZKÁCH TROLLŮ - K FJORDŮM A VODOPÁDŮM


Znáte pověsti vyprávějící o norských Trolech - tvorech žijících v zákoutích člověkem nedotčené norské přírody? Vydáme se v jejich stopách po dechberoucí Trolí stezce. Dostaneme se jak do národních parků, tak k ohromujícím vodopádům a peřejím průzračných řek a k horským jezerům.
Zavítáme do olympijského Lillehammeru
A jaké by to bylo cestování do Norska bez hlubokých mořských zálivů - fjordů, z nichž například úchvatný Geiranger fjord  figuruje na seznamu přírodních památek UNESCO.
Zájezd nadchne milovníky ryzí skandinávské přírody, s jakou se již v jiných částech Evropy nesetkáte. Zpestřením jsou fakultativní aktivity - rafting nebo zábavný rybolov.
Všechny termíny pro sezónu 2020 jsou již plně obsazeny.
Přijímáme nezávazné rezervace na sezónu 2021.


Více informaci

1511624066-nordkapp-foto007-large

NORDKAPP A LOFOTY - NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA SEVERNÍHO NORSKA


Prožijete jeden z nejúchvatnějších západů Slunce na zeměkouli - nad Atlantským oceánem v nejsevernějším koutě Evropy. Tento výjimečný jev trvá na Nordkappu jen v období od 14. května do 1.srpna !!! Tento zájezd do Norska je skvělou příležitostí pro milovníky severské exotiky – kombinuje barevnou svěžest nejkrásnějšího souostroví severní polokoule s fascinující přírodou Laponska, kterou lze srovnat pouze s podmínkami v Kanadě a na Aljašce. Výhodou je, že nemusíte cestovat tak daleko a přitom budete dokonce severněji než slavný Yukon nebo Klondike. Díky Golfskému proudu je v letním období teplotně přátelskou oblastí, kde v tomto období probíhá polární den.

PROGRAM ZÁJEZDU JE SESTAVEN NA 8 DNÍ.
PŘIJÍMÁME NEZÁVAZNÉ OBJEDNÁVKY.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.