Atlantská cesta - Atlanterhavsveien

05.12.2017 ZpětAtlantská cesta je součástí silnice číslo 64, od roku 2009 je chráněna jako součást kulturní dědictví Norska a klasifikována jako Národní turistická cesta. Díky důmyslné sestavě mostů (nejvyšším je Storseisundet bru), hrází a viaduktů spojuje řadu ostrovů a ostrůvků mezi pevninou, poloostrovem Romsdalshalvøya a největším ostrovem v oblasti Averøya. Na ostrov Frei, kde leží Kristiansund, se dostanete podjetím mořského dna v Atlantic Ocean tunelu.

Atlantská cesta prochází otevřenou a nechráněnou částí pobřeží Norského moře. Místy máte dojem, že jedete autem po mořské hladině uprostřed oceánu. Pobřeží je také často bičováno mořskými bouřemi, během kterých se na ostrovy valí velké mořské vlny. Velké a dlouhé mořské vlny jsou také lákadlem pro vyznavače windsurfingu především na plážích v okolí zálivu Hustadvika.

Naše doporučení je odbočit ze silnice č.64 a pokračovat podél pobřeží po silnici č. 663 a následně pak po silnici č.235 až do rybářské vesničky Bud. Kromě toho, že tato pobřežní cesta je plná úžasných scenérií, psala se tady část historie Norska. Po smrti krále Frederika I sídlila v Bud až do roku 1533 Norská Státní Rada v čele s Olavem Engelbrektssonem, arcibiskupem z Nidarosu. Na silnici č.64 se napojte zpátky až u městečka Moen (neplést si se šampusem Moet).

Pokud zůstanete na silnici č.64 nezapomeňte se zastavit na výborné čerstvé sýry a další pochoutky z mléka na rodinné farmě Derringarden (odbočka u osady Hjellen). Za pozornost stojí také jeden z nejzachovalejších norských sloupových kostelů vystavěný přibližně kolem roku 1300 - Kvernes  - a nacházející se ve stejnojmenné obci na ostrově Averøya. Dříve než zde byl postaven kostel, odehrávaly se na tomto místě pohanské rituály, jejichž svědkem je i falický kámen Vikingů. Celá oblast mezi Molde a Kristiansundem je také protkána řadou cyklistických stezek. Ne příliš kopcovitý terén zarámován mořským pobřežím a množstvím ostrovů je rájem pro cyklisty, kteří kromě jízdy na kole využívají i krátké lodní trajekty mezi ostrůvky.

Zpět k samotné Atlantské cestě – plány na její vybudování spadají už na samý počátek 20. Století, stavět se však začalo až v roce 1983 a práce šly zpočátku velice pomalu. V roce 1986 převzala záštitu nad stavbou agentura řízena norskou vládou a stavba byla za obrovských nákladů 122 miliónů NOK dokončena v roce 1989. Prvních patnáct let se za použití cesty platilo nemalé mýtné, poté byla stavba splacena, mýtné zrušeno a dnes se za průjezd již neplatí (mýtné však zaplatíte za průjezd Atlantic ocean tunnel).

Cesta je pověstná svou dvojí tváří. Pokud narazíte na krásné počasí, pak je oblastí pro kochání se krásným pobřežím, odpočinkové a relaxační vyhlídková odpočívadla vás uchvátí svými impozantními scenériemi. Pokud však narazíte na oceánskou bouři, pak můžete spatřit obrovské vlnobití, a za chladného počasí snad i velryby a tuleně. Za krajně nepříznivých podmínek se však může stát, že cesta bude uzavřena nebo že dovolená rychlost na komunikaci bude omezena.

Zájezdy do této skvělé oblasti organizujeme na přání našich klientů především jako součást programu na bázi „na míru“ připravovaných dovolených v Norsku. Pro váš výběr pak slouží náš unikátní Konfigurátor dovolenéhttp://www.dovolenanorsko.cz/dovolena-na-prani 

1511554724-poznavacizajezdnorsko027-large

NEJVĚTŠÍ ATRAKCE NORSKA: ÚŽASNÉ FJORDY, TROLÍ STEZKA, ATLANTSKÁ CESTA


Poznávací zájezd do Norska připravený pro nadšence a obdivovatele nejkrásnějších atrakcí, které nabízí oblast norských národních parků. Čekají vás skvosty norské přírody - bouřlivé a energizující vodopády, průzračně čistá horská jezera, typické norské fjordy i ten nejobdivovanější - Geiranger, pohodové výlety i kouzlo skandinávské metropole Oslo. Perlou zájezdu je romantické putování pobřežím Atlantického oceánu, bonusovkou úchvatné výhledy z Trolí stezky.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.