Kdy je nejvhodnější termín pro cestu do Norska?

12.02.2019 ZpětAsi nejčastější otázka, kterou dostávám. Zeptáte-li se člověka, který jako já tráví v Norsku 4 až 5 měsíců v roce, odpoví vám pravděpodobně stejně: „kdykoli“ - v zimě Polární záře, Husky psí spřežení a velrybí safari, v létě Půlnoční Slunce, fjordy, vodopády a úžasně zelené ostrovy za polárním kruhem.

Protože však většina cestovatelů míří do Norska, nejkrásnější země Skandinávie, hlavně v letní sezóně, budu se prioritně věnovat tomuto období.

Stejně jako v západní a střední Evropě je cestování nejintenzivnější v období prázdninových měsíců, tedy v červenci a v srpnu. Hodí se připomenout, že norské školní prázdniny začínají už kolem 20. června a končí kolem 20. srpna.

Když slunce nezapadá

Osobně bych doporučoval vydat se do Norska právě v druhé polovině června. Souvisí to s letním slunovratem (21.6.), kdy je den nejdelší a noc velmi krátká. V oblastech za polárním kruhem můžete dokonce zažít dny, kdy Slunce nezapadá. Při západu se jen zlehka dotkne hladiny oceánu a pak se znovu vydává na svou celodenní pouť po obloze. Počet dní, které tento fascinující jev trvá, je závislý na tom, jak daleko na sever od polárního kruhu se budete nacházet. Tady je tabulka, kde si to po zadání místa a data můžete zjistit.

Co třeba na jaře

Při cestách v brzkém jaru (duben – květen) je nutné pamatovat na to, že se v horských úsecích můžete setkat i se sněhem. Ve vyšších polohách hor pak i s vysokými sněhovými bariérami vytvořenými sněžnými frézami. Ověřte si také, zda vámi plánovaná trasa je po zimní sezóně otevřená.

Například jedna z nejkrásnějších tras přes Trolí stezku (do Geirangerfjordu) se otevírá většinou až na konci května, výjimečně i v prvních dnech června. V této souvislosti také upozorňuji, že pokud budete doma plánovat cestu v zimě a na jaře, googlemaps.com (a další) vám bude ukazovat varianty tras podle aktuálního data, tedy jen úseky průjezdné v daném období (a neukáže vám letní možnosti). V létě však bude situace zcela odlišná. Nabídne vám trasy průjezdné v létě – tyto varianty se od sebe výrazně liší, zimní „objížďky“ jsou časově i kilometrově značně náročnější.

Záleží na tom, kam pojedete

Z pohledu časové optimalizace cesty do Norska podle počasí, je třeba říct, že zásadní vliv na počasí má nadmořská výška daného místa. Zatímco na pobřeží fjordů a oceánu mohou panovat teploty atakující +30°C (a ti otužilejší se mohou i koupat), ve stejnou chvíli bude na nejvyšších norských horách (např. Jotunheimen, Hardangervidda) skutečně chladno a noční teploty i okolo 0°C. Pokud se k tomu přidá déšť a vítr, je dobré být na takové podmínky náležitě vybaven – nepromokavá bunda, větrovka, softshell, kvalitní obuv, přivítáte i čepici.

Jeden z mýtů říká, že za polárním kruhem je země věčného mrazu a sněhu. V případě Norska to neplatí, díky Golfskému proudu je arktické léto na Lofotech, Vesterálech a dalších ostrovech na sever od polárního kruhu svěže zelené a budete-li mít štěstí, podaří se vám i tady dovolenou v Norsku absolvovat v kraťasích a tričku. Může však nastat i příchod studené fronty z oceánu, déšť a chladný vítr. Pak další vrstvy oblečení určitě rádi přidáte.

Barvy pozdního léta

Lákavým obdobím pro návštěvu Norska je také druhá polovina srpna a začátek září. Dny jsou sice už kratší, ale ještě pořád delší než ve stejném období v České republice. Počasí bývá stálejší, příroda pestrobarevnější a Norům už končí prázdniny. Naprostou „bombou“ pak je barvami hrající tundra v oblastech Finnmarky a národních parků v severních oblastech norsko-švédské a norsko-finské hranice – tedy v Laponsku.

Takže kdykoliv...

Cestovat do Norska tedy můžete dle vašich časových možností kdykoli. Počasí může být zkrátka rozmanité (stejně jako v Čechách) a jak praví jedno z norských pořekadel: „Každé počasí je pěkné, jen je nutné být vhodně oblečen“. Tak vám přeji, ať se vám na vaší dovolené v Norsku líbí a ať jste na počasí připraveni tak, abyste ho nemuseli řešit.

1511554844-zajezdjihnorsko002-tn-large

BERGEN, PREIKESTOLEN, FJORDY A VODOPÁDY - ÚŽASNÁ NORSKÁ PŘÍRODA


Láká vás úchvatný výhled z ikony Norska - skalního útesu Preikestolen? 
Zájezd, kdy se během jediné cesty do Norska seznámíte s nejtypičtějšími lákadly této úžasné skandinávské země.
Uvidíte strmé fjordy, načerpáte energii z divokých vodopádů a scenérií jedinečné přírody národních parků, uchvátí vás panoramata masívu ledovce Folgefonna.
Poznáte nejzajímavější atrakce královského města Bergen (včetně čtvrti Bryggen na seznamu UNESCO) i hlavního města Oslo. 


Více informaci

1511554673-lofoty-foto001-large

LOFOTY & VESTERÁLY KLENOTY ZA POLÁRNÍM KRUHEM


Lofoty a Vesterály - nejkrásnější ostrovy severní polokoule. Zelené souostroví s unikátní přírodou se nachází severně od polárního kruhu, v létě stoupají teploty díky Golfskému proudu i k 23°C. Uvidíte fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce.
K nezapomenutelným zážitkům patří plavba lodí Hurtigruten do mořského kaňonu, dobrodružství Velrybího safari (vorvani, kosatky), atmosféra Vikingů, pláží s bílým pískem s výhledem na Atlantický oceán i kouzelných rybářských vesniček.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.