Podceňování výprav do hor v Norsku

05.12.2017 ZpětNávštěvníci Norska nedbají varování a podceňují nebezpečí. Některé obce jsou připraveny schválit takové legislativní úpravy, které budou mít možnost zabránit túrám nebo vycházkám do přírody lidem, jsou-li nevhodně oblečení a vybyveni.

Ilustrující je situace, kdy jen za deset dní proběhlo devět záchranných akcí a během nejkritičtějšího dne hned čtyři. A to vše jen na frekventované a turisticky atraktivní cestě na Trolltungu /Trolí jazyk/.

Podle předpovědí totiž Trolí jazyk navštíví letos při zájezdech do Norska až sto tisíc osob (ve srovnání před pěti lety jen přibližně tisíc), Preikestolen (Kazatelnu) 300.000 turistů, norský národní trek Besseggen 30.000. Fotografie pořízené na těchto atraktivních cílech oblétávají přes sociální sítě svět. Mnoho turistických magazínů, ale i reportážních filmů přináší informace z míst, která musíte navštívit alespoň jednou za život.

Veřejně se diskutuje otázka, zda by se informace o Trolím jazyce - Trolltunga a podobně náročných a za nepříznivého počasí nebezpečných destinacích neměly přestat prezentovat prostřednictvím oficiálního kanálu Visit Norway.

Předseda norské odnože Červeného kříže Arild Fjedsbø vypráví příběhy lidí, které museli v horách zachraňovat. Všechny mají společného jmenovatele: podcenění vlastních sil, naprosto nevhodné vybavení, vyčerpání, špatná rozhodnutí při potížích, ztráta orientace, bloudění ve tmě.

Soustřeďování cestovního ruchu a cílů zájezdů do Norska na několik málo míst, které donekonečna inzerují cestovní kanceláře, se může ukázat jako neudržitelné pro životní prostředí a vyvolává mnoho otázek pro užívání lidských a finančních zdrojů.

Naprostá majorita zahraničních turistů přijíždí na dovolenou do Norska právě kvůli přírodě a z nich téměř polovina plánuje delší pěší túry a vícedenní treky. Norové jsou na rozdíl od mnoha zahraničních návštěvníků historicky zvyklí vystačit si na takových cestách sami, spoléhat sami na sebe. Nečekají komfort vybavení vybavených horských chat a restaurací, na který jsou turisté zvyklí například z Alp nebo v případě Čechů z našich hor. I tato skutečnost může vést k překvapení a potížím pro dosažení bezpečného cíle turistického výšlapu.

V Norsku mohou být vzdálenosti významně velké a terény náročné. Pro mnohé túry se neobejdete bez outdoorové GPS. Sledování předpovědi, která je mimochodem v Norsku velice kvalitní, patří mezi základní předpoklady pohodového dojití do cíle nebo úspěšného návratu. Stejně tak to platí i pro vhodnou a kvalitní obuv a funkční oblečení. Pohyb v norských horách může některé zmást díky relativně malé nadmořské výšce (např. ve srovnání s již zmíněnými Alpami), ale skandinávská pohoří dokáží ukázat sílu a někdy i nesmlouvavost přírody.

1578469399-bergen20-06

POPRVÉ DO NORSKA: BERGEN, PREIKESTOLEN, FJORDY A VODOPÁDY


Bezplatné storno až do 15 dní před odjezdem na zájezd. Možnost připojištění COVID. Garance vrácení peněz při zrušení zájezdu.
Letecky do Norska s malou skupinou klientů. Skalní útes Preikestolen - úchvatný výhled z ikony Norska. Nejlákavější místa Skandinávie - fjordy, jedinečné scenérie norské přírody, impozantní vodopády, panoramata ledovce Folgefonna. Nejzajímavější atrakce královského města Bergen - rybí trh, vyhlídka Fløyen, čtvrť Bryggen (UNESCO). Plavba lodí k ostrůvkům Oslofjordu.


Více informaci

1551890288-IMG-20180630-161513

NORSKEM PO STEZKÁCH TROLLŮ - K FJORDŮM A VODOPÁDŮM


Znáte pověsti vyprávějící o norských Trolech - tvorech žijících v zákoutích člověkem nedotčené norské přírody? Vydáme se v jejich stopách po dechberoucí Trolí stezce. Dostaneme se jak do národních parků, tak k ohromujícím vodopádům a peřejím průzračných řek a k horským jezerům.
Zavítáme do olympijského Lillehammeru
A jaké by to bylo cestování do Norska bez hlubokých mořských zálivů - fjordů, z nichž například úchvatný Geiranger fjord  figuruje na seznamu přírodních památek UNESCO.
Zájezd nadchne milovníky ryzí skandinávské přírody, s jakou se již v jiných částech Evropy nesetkáte. Zpestřením jsou fakultativní aktivity - rafting nebo zábavný rybolov.
Přijímáme nezávazné rezervace na sezónu 2021.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.