Národní den Sámů

05.12.2017 ZpětNárodní den Sámů (v původním jazyce Sami Sami álbmotbeaivi) připadá každoročně na 6. února. Tento den se konal v roce 1917 v norském Trondheimu první Sámský kongres. Na kongresu poprvé zazněly požadavky obyvatel norské a švédské části Laponska, poprvé byla deklarována snaha Sámů spolupracovat na hledání řešení společných problémů.

Na 15. Konferenci Sámů v Helsinkách konané v roce 1992 bylo přijato usnesení, že Národní den Sámů bude slaven právě dne 6. února u příležitosti první Konference Sámů v roce 1917. Národní den Sámů je svátkem pro všechny Sámy, bez ohledu na to, zda žijí v Norsku, Švédsku, Finsku nebo Rusku. V den oslav svátku by měla být vyvěšena vlajka Laponska a zní oficiální sámská státní hymna zpívaná v původním jazyce Sámů. Prvním Národní den Sámů byl slaven v roce 1993, který OSN na svém zasedání ve Švédsku vyhlásila Mezinárodním "Rokem původních obyvatel".

Od té doby jsou oslavy Národního dne Sámů stále více populární. Všechny komunální a státní administrativní budovy v Norsku mají povinnost vyvěsit v tento den také oficiální vlajku Laponska. Zvláště pozoruhodná je oslava v norském hlavním městě Oslo, kde zvony nejvyšší věže Radnice „vyzvání“ melodii sámské národní hymny. Podobně probíhají oslavy také v dalších velkých norských městech jako je Bergen, Trondheim, Stavanger a Kristiansund.

V současnosti žije v Norsku přibližně 40.000 Sámů, ve Švédsku 20.000, 7.000 ve Finsku a okolo 2.000 na ruském poloostrově Kola. V Laponsku jsou školy vyučující v jazyce Sámů, sámština je jedním z norských oficiálních úředních jazyků. Výsledkem zákona přijatého v Norsku v roce 1987 je ustanovení Sámského parlamentu (Samediggi), který si Sámové sami volí v pravidelných volbách. Kultura Sámů, povětšinou kočovných pastevců sobích stád, v mnohém připomíná život Indiánů. Proto se jim také říká „evropští Indiáni“.

Setkat se životem Sámů se můžete na zájezdech do Norska a Laponska. Vzhledem ke klimatickým podmínkám těchto oblastí je nejpříznivějším období pro dovolenou do norského a finského Laponska září. Program těchto zájezdů najdete zde.

1534699405-polarni-zare-2018-015

FASCINUJÍCÍ ZÁŽITEK - POLÁRNÍ ZÁŘE, JÍZDA HUSKY PSÍM SPŘEŽENÍM 2020/2021


Aurora Borealis nebo-li Polární záře je fascinující fenomén a životní zážitek. Jedinečná světelná show vesmírných sil a mystická nádhera tajemného přírodního jevu. Zájezdy s "lovem" Polární záře pořádáme řadu let, na Polární záři jsme odborníky a naučíme vás, jak získat její skvělé snímky.
Fakultativní aktivity: Husky psím spřežením - jízda divočinou , Velrybí safari - pozorování kosatek na volném moři v Nordfjordu a výprava na sněžných skútrech.


Více informaci

FINSKO: VOLÁNÍ DIVOČINY - MEDVĚDI, TAJGA, HUSKY PSÍ SPŘEŽENÍ


Výjimečný zájezd pro nadšence ryzí, nedotčené a panenské přírody. Nemusíte do Kanady nebo na Klondike - finská část Laponska a její národní park vám poskytne nezapomenutelné, úchvatné zážitky v jedné z posledních divočin v Evropě. Dobrodružství při putování se psy Husky nebo stopování a pozorování medvědů, při troše štěstí se vám ukáže i vlk nebo rosomák. Určitě se vám podaří nafotit unikátní snímky, které se stanou ozdobou vašich archívů a kterými ohromíte své přátele. Zpestřením je i zábavný rybolov na jezeře nebo v peřejích.

PROGRAM ZÁJEZDU JE SESTAVEN NA 7 DNÍ. 
VYBERTE SI INDIVIDUÁLNÍ TERMÍN DLE VAŠEHO PŘÁNÍ V OBDOBÍ ČERVEN-SRPEN 2019


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.