Norské vodopády

06.12.2017 ZpětJe-li Finsko zemí tisíce jezer, pak Norsko může být směle nazýváno zemí tisíce vodopádů. Mezi nejvíc obdivované a nejnavštěvovanější patří užší skupina těchto přírodních monumentů, jako jsou Langfossen na řece Vaula nebo od roku 1924 chráněný přírodní Vettisfossen s volným pádem přes 275 metrů. Velké množství těchto vodopádů, jak přírodních nebo uměle vytvořených, slouží jako pohon turbín vodních elektráren. Například Mardalsfossen je díky tomu aktivní jen v období od 20. června do 20. srpna. Díky zemské přitažlivosti masy vodních proudů je v Norsku asi 2600 vodních elektráren.

Mezi turisticky nejatraktivnější vodopády určitě patří Sju søstre v Geirangerfjordu, o kterém se říká, že je nejkrásnějším fjordem na světě. K vodopádu se váže pověst, vyprávějící příběh Ženicha nebo ve volném překladu také Nápadníka - vodopádu Friaren tekoucím z protilehlého srázu fjordu. Vodopádem ztělesněný mladý muž dychtivě shlíží na Sedm sester (Sju søstre) a není s to se rozhodnout, kterou z krásek si má vybrat. Zcela určitě si nakonec vybere tu správnou. Téměř každodenní dilema rozhodování, které je nám tak blízké, je tak zarámované do krásné přírodní scenérie.

Bohatě kaskádovitý vodopád Tvindefossen se nachází na spojnici Bergenu a hlavního města Oslo. V oblasti západních fjordů můžeme obdivovat skutečné skvosty, jakými jsou vodopády Vøringfossen nebo Vidfossen a Låtefossen.  Pokud pojedete Trolí stezkou, pak se vám přímo do cesty postaví Stigfossen. Budete muset překonat kamenný most Stigfossbrua a sprška vodní tříště vás nemine.

Některé vodopády jsou snadněji přístupné a za mnohými se musí nějaký ten krok ujít, avšak každý tento pohled stojí za to a utkví vám v paměti. Zvláště v letních dnech je energie a síla vodních mas inspirující a přímo nakažlivá.

Vydejte se objevovat krásy vodopádů stačí si vybrat v podsložce Energie fjordů a vodopádů.

1511554724-poznavacizajezdnorsko027-large

NEJVĚTŠÍ ATRAKCE NORSKA: ÚŽASNÉ FJORDY, TROLÍ STEZKA, ATLANTSKÁ CESTA


Poznávací zájezd do Norska připravený pro nadšence a obdivovatele nejkrásnějších atrakcí, které nabízí oblast norských národních parků. Čekají vás skvosty norské přírody - bouřlivé a energizující vodopády, průzračně čistá horská jezera, typické norské fjordy i ten nejobdivovanější - Geiranger, pohodové výlety i kouzlo skandinávské metropole Oslo. Perlou zájezdu je romantické putování pobřežím Atlantického oceánu, bonusem úchvatné výhledy z Trolí stezky.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.