Hurtigruten - Orient Express na moři

06.12.2017 ZpětPůvodním cílem plavební společnosti, jejíž název se nakonec ustálil na Hurtigruten, bylo zajišťovat spojení mezi jednotlivými městy a osadami téměř nekonečného norského pobřeží od Bergenu přes Lofoty a Vesterály až po severovýchodní Kirkenes. Zpět z dalekých oblastí severního Laponska i Lofot se pak do měst ležících u západních fjordů jako je Ålesund, Trondheim nebo Bergen dostávaly kožešiny, tresky a další produkty rybářů.

Během obou světových válek byla celá flotila lodí Hurtigruten nasazena do válečných bojů norské armády. Plnila především zásobovací úkoly, sloužila k převozu vojáků a zároveň se stávala častým terčem nepřátelské palby. Po skončení II. světové války byla provozuschopná jen tři z původně čtrnácti plavidel.

Obrovská renesance přichází spolu se státní podporou norské vlády po objevení nalezišť ropy a plynu v Severním moři. Od 70. a 80. let společnost Hurtigruten významně investuje do luxusních plavidel, kromě plnění zásobovací funkce se čím dál tím více orientuje i na turistický ruch, zájezdy a dovolené pro bohatou klientelu. Důkazem jsou pravidelné vyjížďky do turisticky atraktivních míst jako je Trollfjord a Geirangerfjord. Dnešní flotila lodí Hurtigruten je vybavena komfortními kajutami, pohodlí cestujících je zajištěno počínaje panoramatickým salónem, přes skvělou gastronomii až po luxusní výstřelek, jakým jsou vířivky na palubě.

Cesta z Bergenu přes Lofoty do městečka Kirkenes, které mimo jiné leží na stejném poledníku jako turecký Istanbul, trvá sedm dní a za tu dobu projedete nespočet fjordů a vzdálenost přibližně dvou tisíce kilometrů. Během plavby jsou organizovány poznávací zájezdy k několika norským lákadlům, jako je vodopád Vøringfossen, ledovec Svartisen, Trolí stezka, Vikingské muzeum na Lofotech nebo Nordkapp.

Společnost Hurtigruten má dokonce své vlastní muzeum. Nachází se na jednom z ostrovů Vesterál v přístavu Stokmarknes. Součástí expozice je nejen dokonale zpracovaná historie zásobování a života na dalekém severu, ale i prohlídka dnes již pouze kotvící lodi Finnmarken. 

Nálada na lodi je jako z časů anglických detektivek a umně ji popsal i Karel Čapek ve své knize Cesta na sever. Plavba lodí společnosti Hurtigruten je prostě norskou klasikou a například zajížďka do Trollfjordu na Lofotech patří nezapomenutelné zážitky. Atmosféru časů připomínajících objevitelskou vášeň minulého století si připomenete na našich zájezdech na Lofoty a Vesterály nebo zájezdy s pozorováním Polární záře. Variantou je také individuální dovolená na klíč - zajistíme vám palubní lístky a hlavně vám poskytneme rady a informace, které se vám během putování v Norsku budou hodit.
Praktické informace pro pasažéry lodi najdete zde (anglicky).

1511554673-lofoty-foto001-large

LOFOTY & VESTERÁLY KLENOTY ZA POLÁRNÍM KRUHEM


Lofoty a Vesterály - nejkrásnější ostrovy severní polokoule. Zelené souostroví s unikátní přírodou se nachází severně od polárního kruhu, v létě stoupají teploty díky Golfskému proudu i k 23°C. Uvidíte fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce.
K nezapomenutelným zážitkům patří plavba lodí Hurtigruten do mořského kaňonu, dobrodružství Velrybího safari (vorvani, kosatky), atmosféra Vikingů, pláží s bílým pískem s výhledem na Atlantický oceán i kouzelných rybářských vesniček.


Více informaci

1511554914-laponsko-foto008-large

LAPONSKO, NORSKO, FINSKO - LETNÍ KOUZLO SEVERSKÉ EXOTIKY


Skvosty nedotčené přírody, laponská tundra hrající všemi barvami. Zájezd do Norska, Finska a ke švédské hranici je unikátní příležitostí pro milovníky severské exotiky. Dostanete se k fjordům severního Atlantiku, dotknete se kultury Sámů - lovců sobů, užijete si atmosféru "Brány do Arktidy". Ač daleko za Polárním kruhem, díky Golfskému proudu zde v létě panuje polární den a teploty jsou příjemné.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.