Ceny potravin, zboží a služeb v Norsku

27.08.2018 ZpětNorsko patří k nejbohatším zemím světa, a to se také projevuje v cenové úrovni potravin a dalšího zboží. S jistou dávkou zobecnění se dá říct, že cenová hladina je podobná jako ve Švýcarsku nebo třeba v letoviscích na Azurovém pobřeží Francie. Dalším vodítkem může být skutečnost, že cenovky zboží a služeb jsou přibližně stejné jako v ČR: akorát že v Čechách jsou jsou uvedeny v korunách českých a v Norsku v korunách norských (NOK). Přičemž kurz je aktuálně 2,75 Kč za 1 NOK, tedy velice hrubě - ceny jsou přibližně 3x větší než v ČR. Kdekoli v Norsku lze všude platit bankovní platební kartou, tedy hotovost (směněnou z CZK do NOK) si vezměte jen v míře „pro strýčka Příhodu“.

Dražší ale kvalitní

Výhodou vyšší cena je skutečnost, že u většiny prodávaných potravin se jedná o produkty vysoké kvality. Výběr potravin je bohatý, běžně se setkáte s bio nebo bezlepkovými produkty. Mezi levnější norské obchodní řetězce s potravinami patří Rema 1000, COOP, BUNNPRIS a KIWI. O něco dražší potraviny nakoupíte v obchodech JOKER a SPAR. Síť obchodů je velice hustá a výhodou je, že ve všední dny jsou otevřeny většinou do 22:00 hodin (nezřídka i do 23:00), v soboty pak do 20:00. Pozor - v neděli jsou obchody zavřené.

Orientační ceny (v norských korunách):

 ZÁKLADNÍ POTRAVINY     NOK     
 chleba 10-30
 máslo (margarin) 25
 sýr plátkový (100g) 25
 sýr Brunnost (100g) 30-40
 mléko 17
 rajčata (1kg) 30
 pivo (plech, 0,5l) 20-30
  losos (1kg, filety) 100
 kaviárová pasta 15-30
 banán (1ks) 5
 víno (0,7l) 100-250
 jídlo v restauraci 120-250
 pivo v restauraci 55-120
 kafe v restauraci 20-35
 POHONNÉ HMOTY  
 nafta (Diesel) 13-15
 Natural 95 (Blyfri 95) 14-16
 DALŠÍ ČASTÉ VÝDAJE  
 vstupy do muzeí a galerií 80-120
 pohlednice 10-15
 lanovka Bergen 60
 výletní plavba lodí Oslo-Bygdøy 60
 půjčovné kola Rallarvegen (1 až 2 dny) 580
 půjčovné kola Oslo (1hod) 45

Kde koupit alkoholické nápoje?

Pivo a cidery bez problému zakoupíte v kterémkoliv obchodě s potravinami. Alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu (víno a destiláty) dostanete pouze ve specializovaných obchodech VINMONOPOLET, které se nacházejí jenom ve větších městech a sídlech. Pokud do Norska cestujete letadlem, pak naším doporučením je doplnit zásoby alkoholických nápojů (včetně piva) hned po příletu na letišti v Duty Free obchodě - ceny jsou zde značně nižší než ve standardních obchodech mimo letiště.

Chuť na norské speciality

Stravování v restauracích patří mezi cenově náročnější variantu. I pro samotné Nory je večeře v restauraci spíše výjimečnou akcí. Na druhou stranu ochutnat některou z rybích specialit (ať už lososa, tresku či halibuta) si asi nenecháte ujít. V Norsku se také setkáte s řadou pizerií, ale těch máme dost i doma a tak se jim raději vyhněte.

Co si z Norska přivést?

Budete-li se dobře dívat, pak občas narazíte na slevy oblečení kvalitních norských značek jako jsou Dale a Devold (svetry) nebo outdoor oblečení Bergans. Dalším tipem, co si z Norska přivézt mohou být tradiční sobí kožešiny (pozor někteří prodejci nabízejí i kozí). Z potravin pak hnědý sýr Brunnost, kaviárovou pastu, všechny druhy skvělých marmelád a "štangli" losího salámu (Elk) nebo sobího (Reindeer). Pozor - pokud je na etiketě napsáno Svine, pak se jedná o klasický salám z vepřového masa.

Ceny trajektů

Míříte-li na individuální dovolenou do Norska, pak se budete často přepravovat i místními trajekty přes fjordy. Ceny jsou stanoveny dle délky trasy. Dále pak dle délky vozu a počtu dalších pasažérů (řidič je již započítán v ceně za auto). Trajektových společností je více, ale nejčastěji se setkáte s Fjord1 (ceny jednotlivých trajektů zde)

Ceny mýtného na dálnicích

V Norsku se platí nejen za dálnice, ale i při vjezdu do velkých měst, na mostech a v tunelech – tomuto tématu je věnován samostatný článek zde.

Ceny za parkovné (1 hodina) se pohybují kolem 20 až 40 NOK. Ve vlastním zájmu dodržujte dobu, na kterou si parkovné zaplatíte, vyhnete se tak potížím při případné pokutě za nesprávné parkování.

Pro turisty cestující do Norska existuje řada možností různých slev například prostřednictvím Oslo cards nebo Bergen cards, jejichž součástí je i doprava městskou dopravou zdarma. V muzeích lze také žádat seniorské nebo juniorské slevy. 
Snad vám naše informace o tom, jaké jsou ceny potravin v Norsku a ceny dalších služeb, budou k užitku.

1511554724-poznavacizajezdnorsko027-large

NEJVĚTŠÍ ATRAKCE NORSKA: ÚŽASNÉ FJORDY, TROLÍ STEZKA, ATLANTSKÁ CESTA


Poznávací zájezd do Norska připravený pro nadšence a obdivovatele nejkrásnějších atrakcí, které nabízí oblast norských národních parků. Čekají vás skvosty norské přírody - bouřlivé a energizující vodopády, průzračně čistá horská jezera, typické norské fjordy i ten nejobdivovanější - Geiranger, pohodové výlety i kouzlo skandinávské metropole Oslo. Perlou zájezdu je romantické putování pobřežím Atlantického oceánu, bonusem úchvatné výhledy z Trolí stezky.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.